Zdrava prehrana je jedna od najraširenijih tema danas, ali što to zapravo znači? Gotovo svakodnevno čujemo za neku novu dijetu, neko senzacionalno otkriće koje bi trebalo biti odgovor na probleme koji brinu veliku većinu ljudi.
Prehrambene navike se ne stvaraju preko noći, kako kvalitetne, tako i one nepoželjne. Kilogrami se također ne nakupljaju preko noći. Svaka promjena jest proces u kojemu treba ustrajati. Kratkoročne promjene nemaju smisla i tek će one dugoročne moći utjecati na zdravlje. Ne treba očekivati senzacionalne promjene u kratkom periodu, već strpljivo mijenjati navike.
Mi ljudi imamo tendenciju prema isključivom, sve ili ništa razmišljanju o hrani i najmanje odstupanje od plana im je razlog odustajanja. Ili se u potpunosti pridržavamo zadanog programa ili ga se uopće ne pridržavamo. Ili ne jedemo čokoladu ili odjednom pojedemo cijelu.
Smisao zdrave prehrane nije odrediti strogu dijetu kojom ćemo izbaciti iz jelovnika svu hranu koju volimo. Ne postoji neka posebna hrana koja nas deblja. Ne deblja nas niti ako jedemo poslije 18 h. Ljudi često nemaju predodžbu koliko hrane unesu tokom dana, pa se tako može ćuti „ali ja ne jedem puno“ ali ne debljamo se od zraka. Ono što nas deblja je kontinuirani kalorijski suficit tj.veći unos energije od potrošnje. Također ne postoje posebne namirnice od kojih se mršavi, mršavi se zbog kalorijskog deficita.
Da bi se izgubio višak kilograma te zadržala željena težina potrebno je paziti na veličinu porcija koje jedete, ograničiti unos prerađene hrane i nezdravih šećera poput slatkiša, grickalica, fast fooda, gaziranih pića i sokova. Jedite hranu bogatu proteinima, povećajte unos vlakana koja se nalaze u povrću, grahoricama, voću, zobenim pahuljicama itd. Cilj zdrave prehrane je postizanje vitalnosti, dodatne energije, jačanje zdravlja te dobrog osjećaja jer odabir hrane za konzumaciju nam neće samo popraviti fizičko, već će imati veliki utjecaj i na psihičko zdravlje.
Uz dobro uređen plan prehrane za smanjenje masnog tkiva neizostavan je i trening. Ciljano topljenje masnog tkiva s pojedinih točaka na tijelu npr. „ja bi skinula samo malo s trbuha“ je neizvedivo. Ne možemo izabrati s kojeg dijela tijela će organizam topiti mast, ali je zato moguće odrediti koji dio tijela će imati izraženiji tonus. To se postiže treningom s utezima, raznim kompleksnim vježbama, visokointenzivnim intervalnim treningom.
Kako bi vaše tijelo ostalo ili postalo fit, glavne značajke vaše prehrane moraju biti umjerenost i raznolikost.